Proč si vybrat termovizní zaměřovač
5 faktů o termovizních zaměřovačích, které jste možná nevěděli. Termovizní zaměřovače jsou jednou z velmi chytrých a efektivních pomůcek nejen ve vojenském průmyslu, ale také pro myslivost či pro milovníky a sběratele zbraní a jeho příslušenství. V tomto článku se dozvíte zajímavé informace a fakty o termovizních zaměřovačích.
1. Cena
Cena termovizních zaměřovačů je možná něco co vás na první pohled může odradit, ale je nezbytné pochopit, za co takovou sumu platíte. Zaměřovače tohoto typu jsou mnohem technologicky vybavenější než zaměřovače běžného typu. Cenová škála se pohybuje od 30 000,- Kč do 800 000,- Kč. Například zaměřovač značky INFIRAY RICO RS75 LRF, který se řadí k těm cenově dražším, dokáže zaměřit cíl až na 1000 metrů s vysokým rozlišením laserového dálkoměru a je jako úplně první, který přijal detektor s rozlišením až 1280x1024.
2. Princip fungování
Termovize funguje na principu, že zobrazuje tepelné záření, které všechny objekty vyzařují. Princip fungování zaměřovače je ten, že bezdotykově měří teploty, v podstatě se jedná o analogický záznam jako u filmu. V rovině obrazu jsou umístěny elementy, které na světlo-citlivém principu zachycují obraz. Do roviny ohniska daného objektu jsou umístěny registrační plochy detektoru, které následně zobrazují tepelné záření objektu.
Zajímavost termovize je i to, že tepelné záření vyzařuje opravdu vše, i samotný objektiv, detektor a vše kolem něj. Aby se zabránilo tomu, že přes objektiv uvidíte nežádoucí termické skvrny je nutné systém důkladně vybavit nezářivými clonami a zajistit dostatečné chlazení detektoru, což je běžnou výbavou každého termálního zaměřovače.
3. Využití
Nejvíce termovizní zaměřovače využívá armáda pro zlepšení dohledatelnosti cíle. Avšak toto zařízení používají také vášniví lovci, kterým tento systém otevírá úplně nové dimenze požitku z lovu.
4. Historie
V roce 1930 – 1950 V letech 1930 až 1950 probíhal v několika evropských zemích vývoj termokamer, který byl stimulován napjatou politickou situací a později válkou. Během této doby byly vyrobeny první vzorky jednoprvkových zařízení - výparografy, vidikony. S různou účinností byly používány pro detekci nepřátelských sil. V roce 1929 byl ve Velké Británii vynalezen první televizní systém pro detekci nepřátelských letadel. V roce 1942 německá armáda úspěšně použila výparografy pro komunikaci na bojišti.
5. Koupě
Mnoho lidí si myslí, že tuto vychytávku si nemůžou jen tak zakoupit, ale opak je pravdou. Termovizní zaměřovače jdou koupit jednoduše a máte na výběr hned z celé řady a typů produktů. Od těch nejjednodušších po ty nejsofistikovanější. Například český obchod Hunting24 má na výběr hned 58 produktů všech kategorií.